آینده نامعلوم نتیجه ازدواج سپید ....

 •  

  وجود فیلم‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی باعث شده است تا افراد وارد یک حوزه جدیدی از خصوصی سازی زندگی‌شان شوند که حتی اجازه وارد شدن خانواده و احیانا همسر خود را نیز به این حوزه ساختگی‌شان نمی‌دهند، بنابراین به دنبال راهی برای حفظ این نوع از زندگی به این ازدواج روی می آورند.

  آینده ای نامعلوم نتیجه ازدواج سپید (سفید),

  به گزارش  اترک نیوز به نقل از ساجده، از جمله مسائل جدیدی که به تازگی وارد جامعه ایران شده و به نوعی بین جوانان رواج یافته، «ازدواج سپید» است. در این نوع ازدواج، دو طرف بدون هیچ‌گونه عقد رسمی، با هم زندگی می‌کنند، یعنی دو نفر با هم آشنا شده و به نوعی تمام مراحل آشنایی مانند ازدواج رسمی صورت می‌گیرد، اما در نهایت این دو نفر بدون اینکه عقد شرعی و رسمی انجام دهند، با هم در یک خانه زندگی خود را شروع می‌کنند. ازدواج سپید اگرچه در جامعه ایران پدیده جدیدی است، اما ریشه‌های آن به دهه‌ 1970 در آمریکا برمی‌گردد.

   در این زمان افراد زیادی در آمریکا این نوع از زندگی را در پیش گرفتند و قبل از اینکه ازدواج رسمی را صورت دهند برای مدتی طولانی با هم به صورت همخانه زندگی می‌کردند.

   ناگفته نماند که تا قبل از این تاریخ در همه جای دنیا ازدواج به صورت رسمی باید ثبت می‌شد و در آمریکا نیز این نوع زندگی ممنوع بود اما به مرور زمان در آمریکا و سایر کشورهای جهان به صورت یک پدیده جدید وارد شد. به نظر می‌رسد این ازدواج در جامعه ایران نیز در آن حدی شیوع پیدا کرده است که به عنوان یک مساله اجتماعی به آن پرداخته شود.

  یک مساله اساسی در این نوع ازدواج عدم وجود مسئولیت رسمی برای طرفین می‌باشد که همین نکته باعث جلب توجه جوانان به آن شده است. در این نوع ازدواج به‌خصوص برای مرد هیچ گونه مسئولیت رسمی و قانونی تعریف نمی‌شود و بنابراین هر زمانی که بخواهد می‌تواند این زندگی را ترک کند. البته این مسئله شامل حال زن نیز می‌شود.

  به نظر می‌رسد وجود مسائل و مشکلاتی هم‌چون بیکاری، عدم وجود مسکن مناسب، عدم توان تهیه مراسم عروسی و جهیزیه مناسب، عادات غلط فرهنگی که عمدتا باعث بستن دست و پای افراد می شود، را می‌توان از عوامل شیوع این پدیده در جامعه ایران دانست. در کنار این باید گفت فضاهای مجازی و رسانه‌های بین‌المللی نیز این مسئله را تشدید می‌کنند.

   وجود فیلم‌های ماهواره‌ای و شبکه‌های اجتماعی باعث شده است تا افراد وارد یک حوزه جدیدی از خصوصی سازی زندگی‌شان شوند که حتی اجازه وارد شدن خانواده و احیانا همسر خود را نیز به این حوزه ساختگی‌شان نمی‌دهند، بنابراین به دنبال راهی برای حفظ این نوع از زندگی به این ازدواج روی می آورند.

  متاسفانه والدین این جوانان نیز  یا به دلیل اینکه حوصله سروکله زدن با بچه‌هایشان را ندارند یا وقت رسیدگی به این مسئله را پیدا نمی‌کنند، کم و بیش با این مسئله کنار می‌آیند و همین باعث ادامه این نوع از زندگی می‌شود.

   اما مسئله اساسی‌تر در این ازدواج آینده نامعلوم آن و هم‌چنین وجود فرزندان احتمالی حاصل از آن می‌باشد. هیچ گونه قانون و رسمیتی برای این ازدواج در ایران ثبت نشده و به همین دلیل نمی‌توان آینده روشنی برای فرزندان احتمالی آن متصور شد و از طرف دیگر در این ازدواج طرف زن بیشتر دچار آسیب خواهد شد زیرا هیچ گونه تضمینی برای حمایت از زن در مواقع لزوم وجود ندارد و در کنار آن آسیب‌های روحی و روانی بیشتری را نیز نصیب زن خواهد کرد.

   این ازدواج از لحاظ شرع و دین مبین اسلام نیز با مخالفت روبرو شده و مطمئنا هیچ گونه رسمیتی در دین و آئین اسلام برای آن وجود ندارد. در نهایت باید گفت در فرهنگ والای جامعه ایرانی این ازدواج جایگاهی نداشته و مورد مخالفت عرف جامعه می باشد اما به عنوان یک مسئله نمی‌توان آن را در جامعه ایران کتمان نمود و باید در راستای عدم شیوع آن اقدامات لازم را انجام داد. از جمله ی آن می‌توان به  رفع مشکلات بیکاری جوانان، از بین بردن شرایط دست و پاگیر ازدواج، اشاعه فرهنگ ازدواج آسان، حمایت از زوج‌های جوان، توجه بیشتر خانواده ها به فرزندان و...اشاره کرد.

  سیده طاهره سیدی مقدم کارشناسی ارشد علوم اجتماعی

   

۰ نظر